czwartek, 21 czerwca 2007

Eclipse i Django

Chciałem tu wymienić pluginy do Eclipse, które są bardzo pomocne przy tworzeniu
aplikacji w Django. Do obsługi pythona istnieją dwa pluginy jeden z nich jest darmowy a drugi istnieje jako rozszerzenie pierwszego. Są to: PyDev i PyDev Extensions (za ten trzeba odrobinę zapłacić choć ułatwia pracę to jednak nie jest niezbędny). Oba pluginy w komplecie wspaniale obsługują auto uzupełnianie składni i dynamiczną analizę kodu. Jedyny mankament jaki zauważyłem to to, że podręczna dokumentacja uzupełnianej funkcji itp. Często nie mieści się w okienku.

Kolejnym Pluginem jest Aptana (dostępna także jako osobna aplikacja) jest ona niesamowicie pomocna przy tworzeniu html (xhtml), xml, css i javascript ma wbudowane auto uzupełnianie wszystkiego co się da i gdzie się da np. uzupełnia funkcje javascript z plików importowanych w nagłówku html.

Dwa kolejne sa przydatne jeśli korzystamy z systemu kontroli wersji Subversion i Trac'a lub innego systemu zarządzania zadaniami / błędami. Do obsługi Subversion służy Subclipse, a do zarządzania zadaniami z systemu Trac MyLyn(aka MyLar).

Co najlepsze Subclipse, MyLyn oraz PyDev posiadają dodatki (dostępne z tych samych repozytoriów), które integrują te pluginy ze sobą. MyLyn pozwala dzięki temu na zaawansowane zarządzanie repozytorium, przypisywanie kontekstu (zbioru plików z projektu) do zadań z Trac'a. Zarządzanie zadaniami na Trac'u bezpośrednio z Eclipse (razem filtrowaniem i innymi funkcjami dostępnymi w Trac'u). Tu mała uwaga: Aby MyLyn w pełni współpracował z Trac'em ten ostatni musi mieć zainstalowany plugin XML-RPC.

1 komentarz:

Adam Sk. pisze...

Yo Boczek! pozdro od team-partnera:)